Przyjemne sZycie

Wakacyjne wspomnienia – sukienka z jeansu

Lato dobiega końca. Watro jednak zachować wspomnienia, które będą rozgrzewać nas podczas jesiennych chłodnych wieczorów. Podczas poszukiwań – zupełnie innej tkaniny, z zupełnie innym przeznaczeniem – znalazłam wspaniały jeans z nadrukiem. Jak tu przejść obojętnie? 
Pomysłów było co nie miara. Wygrała sukienka, prosta w formie, ale z fikuśną falbanką, która powstała w wyniku przeszycia zakładek. 
Zakładka, jak podaje Zbigniew Parafianowicz w swoim Słowniku Odzieżowym to płasko leżąca, zaszyta, jednostronna fałdka o różnej szerokości – to właśnie ona była pretekstem do wykorzystania specjalnej stopki typu ruffler. Pozwala ona na przeszycie zakładek w równej odległości z zachowaniem tej samej głębokości. Na pierwszy rzut oka wygląda jak pewnego rodzaju perpetuum mobile 🙂 Kiedy już jednak okiełznamy jego budowę znajdziemy tam przekładki, śruby dzięki którym możemy ustawić wszelkie parametry. Konieczne jest zamocowanie uchwytu na igielnicy – to właśnie praca igielnicy – wbrew pierwotnemu wrażeniu – wprawia stopkę w ruch.
Nie byłabym sobą gdybym w projekcie nie przemyciła innych akcesoriów, które uprzyjemniają szycie. Forma sukienki jest na tyle uniwersalna, że można wykorzystać ją na wiele okazji. Pasek nie stanowi konieczności, a dół można wykroić z klosza.
Poniżej jak zawsze załączam szablony, tym razem w dwóch wersjach – pełen komplet oraz elementy z pominięciem szablonów powstałych na bazie prostokąta.

W tym filmie dowiesz się:

– do czego służy ruffler
– jak wykorzystać stopkę zwijającą, lamownik, stopkę do wszywania zamków krytych oraz stopkę z prowadnikiem
– jak wszyć zamek kryty
– jak wykończyć dekolt ze szpicem wykorzystując obsadzenie

 Na szablonach zielonym kolorem oznaczone zostały nacinki ogólne, niebieskim nitka prosta. Kolorem czerwonym zaznaczyłam linie, które możesz modyfikować aby pomniejszyć, powiększyć rozmiar wyjściowy. Modyfikacja linii poziomych koryguje różnicę wzrostu, pionowe zaś odpowiadają za obwody.

SZABLON NA SUKIENKĘ

PLIK PDF I
PLIK PDF II – z pominięciem elementów powstałych na bazie prostokąta

 

Pozdrawiam MJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *