Przyjemne sZycie

Eko worek z firanki – Jak wykonać szew francuski

Zbliża się początek astronomicznej wiosny a już za miesiąc Dzień Ziemi. Pamiętam organizowane w szkole pochody we własnoręcznie wykonanych strojach, topienie Marzanny, konkursy o ekologi i ochronie środowiska. Najczęściej zadawane pytanie brzmiało: “jak ty możesz wpłynąć na ochronę środowiska?”. Nadal jest aktualne i zadaje je sobie co jakiś czas. Podczas warsztatów jedna z uczestniczek zapytała o szycie worków na zakup warzyw i owoców, które mogłoby wyeliminować korzystanie z foliowych woreczków do pakowania. W trakcie ostatnich zakupów zauważyłam nawet możliwość oznaczenia na wadze opcji zważenia produktów we własnych woreczkach. Postanowiłam więc uszyć takie woreczki i przemycić znów kolejne krawieckie zagadnienia. Tym razem związane ze szwem francuskim, który pozwoli na szycie bez użycia overlocka. Z czego można uszyć takie woreczki? Ze wszystkiego co odkładacie na półkę pt. “kiedyś się przyda”. Ja wykorzystałam część firanki, która została mi po urządzaniu mieszkania. Wielkość jest dowolna, założyć musicie dodatkowe 4 cm na szerokości na szwy i 3 na odszycie tunelu po długości.

Kilka słów o szwie francuskim. Stosuje się go np. w ubraniach dziecięcych, koszulach, bluzkach czy letnich sukienkach. Najbardziej nadaje się do cienkich, błyszczących tkanin. Najlepiej spisuje się na prostych odcinkach i świetnie sprawdza się do zabezpieczenia siepiących się krawędzi kiedy nie mamy możliwości skorzystania z overlocka. Zdarza się, że wykorzystanie szwu francuskiego wygląda o wiele bardziej estetycznie niż ścieg overlockowy. Do szycia szwu francuskiego poleca się stosować cienkie nici (np. nici Ariadny Tytan 250) oraz igły (np. 70, 80).
Poniżej schemat szwu francuskiego. Rysunek pochodzi z książki Techniki szycia odzieży, E. Stark, Z. Lipke-Skrawek, SOP Oświatowiec, Toruń 2012, s.21.

W tym odcinku dowiesz się:

– jak wykonać szew francuski
– jak wykonać dno w worku/torbie
– jak przygotować tunel
– w czym pomóc może stopka z centralnym prowadnikiem

 

Pozdrawiam MB

 

Nici Ariadny możecie zmówić bez wychodzenia z domu https://sklep.ariadna.com.pl/ 🙂

2 komentarze

  • Kaldekor

    Szew francuski doskonale nadaje się nie tylko do ubrań, ale także do różnego rodzaju aranżacji wnętrz, np. do uszycia zasłon czy poszewek na poduszki. Jeśli chodzi o wybór materiału, wykorzystanie pozostałości firanki to świetny sposób na upcycling. Można także pomyśleć o odzyskiwaniu materiałów z niepotrzebnych tekstyliów domowych jak starych obrusów czy serwetek. To nie tylko ekologiczne, ale również wpisuje się w trend do stworzenia unikatowych elementów dekoracyjnych. Worek uszyty z materiału o ciekawym wzorze może pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną w kuchni lub jadalni, jeśli zawiesimy go na specjalnie przygotowanym haczyku czy uchwycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *