Przyjemne sZycie

Figi – konstrukcja i szycie krok po kroku

Figi – damskie majtki bez nogawek. Nazwa pochodzi od przysłowiowego „listka figowego”[1] Sięgają tuż pod pępek i zakrywają całe pośladki. Zanim przejdziemy do konstrukcji i szycia kilka słów o historii majtek. Czy wiecie, że w XIX wieku tylko mężczyźni nosili majtki? Uważano, że jest to część garderoby niegodna prawdziwych dam, świadczyły o rozwiązłości i wzbudzały wiele kontrowersji. Kolejne lata przyniosły zmiany kroju męskich majtek, które zostały zszyte w korku. Wersja dla kobiet pozostała rozcięta od przodu do tyłu. Pamiętać musimy, że to czasy kiedy kobiety nosiły kilka warstw halek i ubrań, rozcięcie pozwalało na „łatwiejszy dostęp”. W roku 1807 roku Maria Hester, córka piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych, podobno jako pierwsza włożyła pantalony w wersji dla kobiet. Miały długie nogawki zakończone zakładkami i haftowanymi falbankami widocznymi spod spódnicy. Pół wieku później Amelia Jenks Bloomer, amerykańska reformatorka działająca na rzecz zdrowszego sposobu ubierania się i praw kobiet, zaproponowała nowe rozwiązanie. Majtki zostały skrócone i zaczęły przypominać dzisiejszą formę. Lata 30. XX wieku to czas G-stringów, popularnych wśród striptizerek. Przypuszcza się, że ich nazwa pochodzi słowa geestringi czyli przepasek biodrowych noszonych przez niektórych Indian Amerykańskich. W latach 50 króluje biel a trendy wyznacza Merlin Monroe. W czasach Beatlesów dziewczyny nosiły zarówno bikini jak i krótkie szorty w wielobarwne wzory. Za pierwszego projektanta, który zaproponował stringi uważa się Rudiego Gernreich. Co raz bardziej wyzwolone kobiety, przejmują kolejne role społeczne, uprawiają sporty – pojawiają się głęboko wycięte majtki często sięgające kości biodrowych, stringi a w latach 2000 majtki z obniżonym stanem. Obecnie wyszczególniamy pięć typów majtek ze względu na ich fason: figi, bikini, biodrówki, stringi, G-stringi.[2]

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana bielizna to połowa sukcesu. Wiele uwagi przywiązuje się do dobrania biustonosza, ale również rozmiar majtek ma znaczenie. Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku, jak przygotować formy na figi na swój rozmiar oraz film jak je uszyć. Dzięki opracowaniu R. Apsan przytaczam również tabelę rozmiarów zawartą w jej książce.

Zaczynamy?

W tym filmie dowiesz się:

– jak pomóc może nam stopka do ściegu overlockowego
– w jakich przypadkach można wykorzystać ścieg elastyczny oraz zygzak z potrójnym skokiem
– jak wykończyć krawędzie taśmą elastyczną i nożyczkami typu zygzag

 

Zanim zaczniesz przeczytaj —>  Jak poprawnie się zmierzyć?

KONSTRUKCJA KROK PO KROKU
(przygotuj arkusz papieru, linijkę, ekierkę, ołówek, miarę krawiecką, cyrkiel, kolorowe cienkopisy – przydadzą się do oddzielenia linii siatki konstrukcyjnej od linii kształtu fig)

Będziesz potrzebować następujące wymiary: 
ZWo – wzrost
TxUoTy – łuk majteczkowy – mierzy się od punktu talii przedniego przez punkt krocza, do punktu talii tylnego
obt – obwód bioder

Wielkość dodatku konstrukcyjnego
Ustalamy wartość dodatku konstrukcyjnego na podstawie procentowego wydłużenia dzianiny elastycznej w kierunku poprzecznym. W przypadku wybranej przeze mnie dzianiny metr ma zdolność wydłużenia do 120 cm oznacza to, że procent wydłużenia wynosi 20% więc dk = 1/2 (20% obwodu bioder)

Pozdrawiam MJ

[1] Z.Parafianowicz, Szkolny Słownik odzieżowy, WSiP, Warszawa 1992, s. 49
[2] R. Apsan, Bielizna, Świat książki, Warszawa 2008, s.92

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *