Przyjemne sZycie

Pierwsze kroki z overlockiem i coverlockiem

Powoli jesień wkrada się do lasów, parków i ogrodów. W pracowni również zaszły zmiany. Do naszego grona dołączyła nowa maszyna – overlock JUKI MO-735 z funkcją coverlocka. Niebawem przy jego pomocy zrealizujemy kolejne projekty. Dzisiaj natomiast zapraszam Was na odcinek, w którym opowiem o zastosowaniu tego typu maszyny, jej funkcjach oraz pokażę jak przygotować ją do pracy.

…..Jeśli Twój overlock się zbuntował i nie szyje prawidłowo, sprawdź na zebranej przeze mnie liście najczęściej występujących problemów jak pokojowo rozwiązać spór bez udziału mechanika 🙂

MASZYNA NIE SZYJE mimo poprawnego podłączenia i nawleczenia nici. Maszyna posiada zabezpieczenie, które uniemożliwia pracę jeśli obudowa nie jest poprawnie zamknięta.

MATERIAŁ NIE PRZESUWA SIĘ RÓWNOnacisk stopki jest zbyt mały lub ustawienie transporterów jest nieprawidłowo dopasowany (zobacz na filmie). Możliwe jest również, że nóż jest źle ustawiony lub stępiony.

NIĆ SIĘ ZRYWAnaprężenie jest zbyt duże dla używanej nici lub igły nie są umiejscowione w odpowiednim miejscu.

ŚCIEGI PRZESKAKUJĄ – sprawdź dopasowanie grubości nici i igły. Przy szyciu nić jest przeciągana przez długi żłobek w igle. Jeśli igła jest zbyt cienka, nitka nie wpasowuje się w żłobek. Sprawdź również stan igły, mogą występować problemy jeśli igły są wygięte, stępione czy mają haczykowate końce.

PĘTELKI NA SPODZIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici górnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor niebieski lub zmniejsz naprężenie dolnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor czerwony.

PĘTELKI NA WIERZCHU MATERIAŁU – zwiększ naprężenie dolnego chwytacza (czerwony) lub zmniejsz nici górnego chwytacza (niebieski).

NIĆ PRAWEJ IGŁY FORMUJE PĘTELKI NA SPODNIEJ WARSTWIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici prawej igły (zielony)

LEWA IGŁA FORMUJE PĘTELKI NA SPODNIEJ WARSTWIE MATERIAŁU – zwiększ naprężenie nici lewej igły (brązowy)

BRZEG MATERIAŁU SIĘ ZWIJAnaprężenie obu nici jest zbyt duże, zmniejsz naprężenie nici górnego i dolnego chwytacza (sczepiarki) – tu kolor niebieski i czerwony.

MATERIAŁ FAŁDUJE SIĘ PODCZAS SZYCIA – zmniejsz naprężenie nici prawej lub lewej igły (tu zielony lub brązowy)

PRZY ŚCIEGU ŁAŃCUSZKOWYM NIĆ NA SPODNIEJ STRONIE JEST LUŹNA – zwiększ naprężenie nici sczepiarki – tu kolor fioletowy

NICI nawleczone na chwytacze (sczepiarki) są luźne – oznacza to, że w ściegu jest zbyt mało materiału, należy zwiększyć szerokość cięcia.

*instrukcja nawlekania wskazuje również miejsca, w których należy oliwić elementy

Pozdrawiam MJ

4 komentarze

 • ~Margot

  Super maszyna, troche szyje w domu i mam overlocka 4-nitkowego singer ale mam ciagle z nim klopoty. Najbardziej z nitka do ktorej jest najtrudniejszy dostep, zaczelam wreszcie uzywac tylko 3 nitek zeby cokolwiek zrobic. Pojedynczej warstwy szyfonu nie obrzuce za nic. Nie wiem czy ze mnie taka szwaczka czy kupilam felerna maszyne. Ciesze sie ze trafilam na tego bloga, bardzo pomocny dla ludzi ktorzy sie ucza. Pozdrawiam

  • myou

   Droga Margot, z doświadczenia wiem, że do domowych overlocków trzeba mieć kilogramy cierpliwości. Paradoksalnie łatwiejsza była dla mnie obsługa overlocka przemysłowego, na którym mama uczyła mnie nawlekać nici i szyć. Pierwszy domowy overlock kupiłam sobie po przeprowadzce (4-nitkowy). Pierwsze miesiące to było studiowanie instrukcji i wyczuwanie jego możliwości na różnych materiałach. Overlock, o którym opowiadałam na filmie jest dużo stabilniejszy i bardziej intuicyjny. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Jedynie, po doświadczeniach z domową maszyną do szycia, chętnie wymieniłabym żarówkę na LED :). Jeśli chodzi o opisane przez Ciebie kłopoty: marszczenie, pętelkowanie może wynikać z różnicy między grubością nici a igły (nić nie wpasowuje się w rowek wydrążony w igle) lub z naprężenia nici. Ja radziłam sobie z tym tak, że zakładałam kolorowe nici, żeby było mi łatwiej ocenić która wymaga poprawy. Na filmie wspomniałam również o ustawieniu transportu. Zrywanie nici może być spowodowane zbyt gwałtownym wyciąganiem materiału spod stopki lub być wynikiem tego, że nić chaczy o któryś z elemetów, wtedy trzeba dokładnie przeanalizować drogę jaką przebywa nić. Niestety jest tak, że pominięcie lub zablokowanie jednego elementu naprężającego nić przyczynia się do nieprawidłowego wiązania ściegu. Warto kręcić wtedy powoli kołem ręcznym i obserować. Sprawdź również stan igły. Wystarczy, że zostanie delikatnie uderzona czy wykrzywiona – będzie zrywać nić z chywtacza. Odległości między elementami to dosłownie milimetry. Kiedy wspomniany wcześniej mój pierwszy overlock odmówił mi współpracy, to wspomagając się insrtukcją rozkręciłam go i krok po kroku szukałam przyczyny. Często jest tak, że chwytacze w domowych overlockach przestawiają się podczas użytkownia. Przede wszystkim nie poddawaj się 🙂 Wiem, że łatwo zniechęcić się do pracy przez takie rzeczy, ale każde rozwiązanie problemu przynosi nową wiedzę i doświadczenie.
   Dziękuję za miłe słowa dotyczące bloga 🙂 Pochwal się swoimi dziełami koniecznie! 🙂 Pozdrawiam MJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *