Ciekawostki

Letnie warsztaty szycia w Ośrodku Kultury na Żubardzkiej

Wrzesień przywitał nas chłodno. Dlatego dziś, atmosferę rozgrzeję wspomnieniem letnich warsztatów szycia, które miałam okazję prowadzić w sierpniu w Bałuckim Ośrodku Kultury przy ulicy Żubardzkiej w Łodzi. To właśnie tam, rok temu rozpoczęłam swoją przygodę jako instruktor.

Sądzę, że warto napisać o tym jak wyglądają nasze spotkania tym bardziej, że dzisiaj ukończyłam pisanie programu kolejnego cyklu. Doświadczenie, które nabyłam pozwoliło zweryfikować mi możliwości osób, które pierwszy raz zasiadają przy maszynie, czas jaki potrzebują na wykonanie zadań a przede wszystkim dowiedziałam się jakie tematy są dla nich ciekawe i atrakcyjne. Niektórzy preferują szycie domowych „przydasiów” takich jak poszewki na poduszki, fartuszki, kosmetyczki itp., inni chcieliby uzupełnić swoją garderobę.

Sierpniowe warsztaty zostały zorganizowane tak aby uczestnicy byli w stanie odszyć projekt od początku do końca podczas jednego spotkania. To pozwoliło im zmierzyć się z szyciem na maszynie a jednocześnie poczuć satysfakcje z własnoręcznie odszytego dzieła. Wspólnie uszyłyśmy torby (cytuję uczestniczkę: „na pierdoły” <3), szorty oraz etui/torebki z filcu.

Każde warsztaty, które prowadzę rozpoczynam wstępem dotyczącym obsługi domowej maszyny do szycia. Pokazuję podobieństwa i różnice między modelami maszyn. Uczestnicy są w stanie sami nawlec nici, zmienić i ustawić wybrany ścieg a także korzystać z udogodnień jakie mamy dostępne w danym modelu (nawlekacz igły, system MATIC ułatwiający wymianę stopki, mocowanie szwu, obcinanie nici po skończonej pracy, schematy nawlekania nici). To również czas na przetestowanie prędkości maszyny i nauki jej kontroli nożnym regulatorem prędkości. Dzięki uprzejmości firmy Impall, możemy przetestować różne typy maszyn marki JUKI – mechaniczne, elektroniczne i komputerowe.

Kolejny etap to omówienie projektu jaki wspólnie będziemy tworzyć oraz przygotowanie materiałów.  Następnie krok po kroku realizujemy nasze dzieła. Na początku bywa trudno. Jak jednocześnie kontrolować odległość krawędzi i prędkość szycia!? Prawa do prawej czy lewa do lewej? Niemożliwe, że z tego coś wyjdzie! A jednak po chwili wszystko staje się jasne i uczestniczki chętnie eksperymentują z dodatkami, ściegami i materiałami. Jak wygląda nasza warsztatowa przestrzeń oraz jakie efekty przyniosła praca uczestniczek podczas warsztatów w sierpniu możecie zobaczyć na zdjęciach.

Co znajdzie się w programie nowych, cyklicznych warsztatów? Sprawdzajcie na stronie Bałuckiego Ośrodka Kultury na Żubardzkiej oraz na profilu myou już niebawem. Nie zabraknie podstawowych informacji dla tych, który mają chęć spróbować swoich sił przy maszynie po raz pierwszy, ale również osoby, które już korzystały z wcześniejszych warsztatów będą usatysfakcjonowane. Jednocześnie, poruszając temat warsztatów, zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z ofertą zajęć, które przygotowuje w sklepie z maszynami do szycia Wójcik i Spółka przy ulicy Zielonej 33 w Łodzi, gdzie od kilku miesięcy mam przyjemność na co dzień pracować.

Pozdrawiam MJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *