Projektowanie ubioru,  Przyjemne sZycie

Owocowa sukienka na lato :)

Poznaliśmy zasady funkcjonowania maszyny, przetestowaliśmy je na rzeczach z drugiej ręki, odwiedziliśmy sklep z materiałami odzieżowymi i przebrnęliśmy przez podstawowe informacje na ich temat. Nadszedł czas na realizację własnego projektu. Zainspirowana zeszłotygodniową wizytą w Gdańsku w Craftoholic SHOP, uszyłam sukienkę, która z pewnością zatrzyma letnią aurę w naszej szafie na długie tygodnie.

Podejmiesz wyzwanie? W nowym odcinku Przyjemnego sZycia instrukcja jak ją uszyć.

Dowiesz się:

– jak własnoręcznie przygotować lamówkę

– jak poradzić sobie z wszyciem zamka krytego

– jak można wykończyć podkrój pachy lamówką

– jak estetycznie zakończyć końcówkę zamka krytego

– jak uszyć kieszenie wszyte w bok sukienki

– jak podwinąć dół sukienki ściegiem krytym

– jak poradzić sobie bez overlocka, aby zabezpieczyć brzeg tkaniny

Ponadto poniżej zamieszczam wykrój, który przygotowałam. Możesz dopasować go do swojej sylwetki. Na szablonach zielonym kolorem oznaczone zostały nacinki ogólne, pomarańczowym nacinki, które należy przenieść na tkaninę i taśmę zamka krytego a niebieskim nitkę prostą. Kolorem czerwonym zaznaczyłam linie, które możesz przeciąć i rozsunąć aby pomniejszyć, powiększyć rozmiar wyjściowy. Modyfikacja linii poziomych koryguje różnicę wzrostu, pionowe zaś odpowiadają za obwody.

SZABLON NA SUKIENKĘ

PLIK PDF

Szablon przygotowany jest na wzrost 166 cm, obwód klatki piersiowej 90 cm, obwód talii 70 cm, obwód bioder 102 cm.

Jak korzystać z szablonu? Jeżeli np. Twój obwód bioder jest mniejszy o np. 4 cm, dzielisz różnię na cztery części (ponieważ szablony stanowią 1/4 całej konstrukcji). Wynik wynosi w tym przypadku 1 cm. Dzielisz go na dwa. Pół centymetra ściągasz z linii bioder, drugą połówkę zgubisz zsuwając szablon o daną wartość według linii pionowej. To domowy sposób na stopniowanie szablonów na własny użytek, nawet jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z konstrukcją ubioru. Jeśli różnica jest znaczna podziel wynik w stosunku 1:3 (1/3 wartości skoryguj na linii boku, 2/3 na czerwonej linii).
Szablon zawiera centymetrowe dodatki na szwy, wyjątek stanowi środek tyłu, tam zapas wynosi 1,5 cm.

Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej:  jak poprawnie się zmierzyć? Czym różni się szablon od formy? Czym jest nitka prosta?

Jeśli nie posiadasz lamownika, żadna strata! Zapraszam w środę na ekstra wpis ze zdjęciami jak wykończyć brzeg tkaniny przy użyciu maszyny wyposażonej w standardową stopkę.

Na deser galeria zdjęć. Wyjątkowo w roli modelki…ja sama 🙂


Zdjęcia niezawodny Tomasz Borodynko

Pozdrawiam MJ

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *