Projektowanie ubioru

Kurs na kobiecość – profesjonalne warsztaty projektowania bielizny

W ostatnim czasie miałam przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym kursie projektowania i szycia bielizny, zorganizowanym przez Fabrykę Stylu & Nubee w Łodzi. Niezbędną wiedzę przekazała nam pani Joanna Misztela – projektantka mody, stylistka i blogerka.

Projektowanie i konfekcja bielizny jest bardzo specyficzna. Wymaga niesamowitej dokładności i precyzji oraz znajomości anatomii. Jest to element naszej garderoby, który ma bezpośrednią styczność z ciałem.

Być może zaintrygowała Was Pani z powyższego zdjęcia. Nie jest to postać przypadkowa. Mary Phelps Jacobs to kobieta, której pomysł rewolucjonizował rynek bieliźniarski. Z dwóch chusteczek i wstążki stworzyła komfortowy i wygodny biustonosz.

 

Przed rozpoczęciem projektowania poznałyśmy wiele materiałów, z których można stworzyć wymarzoną bieliznę. Ważne jest sprawdzenie elastyczności surowców przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu ich w projekcie. Mnie zaintrygowała tzw. wypalanka. Wzór został wypalony odpowiednimi odczynnikami chemicznymi.

 

Miałyśmy okazję obejrzeć kilka rodzajów stabilizatorów. Dowiedziałyśmy się, które części biustonosza powinny być wzmocnione w celu uzyskania oczekiwanych efektów. Jeśli zależy nam na uniesieniu biustu musimy wybrać stanik ze stabilną dolną częścią, a jeśli na zbliżeniu piersi ku środkowi ze stabilną boczną częścią. Również klin środkowy, łączący miseczki powinien być stabilny. Poznałyśmy rodzaje szwów oraz rodzaje maszyn, wykorzystywanych do szycia bielizny. Wniosek jest prosty – bielizna lubi płaskie łącznia, które podnoszą komfort użytkowania i wpływają na estetykę misternie skonstruowanych, małych dzieł sztuki jakimi są biustonosze. Podczas prezentacji pokazano nam również przepiękne zdobiny, używane w projektowaniu bielizny oraz sposób w jaki można zawiązać kokardkę na widelcu. Sądzę, że po wpisaniu w wyszukiwarce odpowiedniej frazy znajdziecie wiele instrukcji pokazujących jak sobie z tym poradzić – polecam stronę Stylowi.pl, na której znajduje się zakładka pełna inspiracji.

Najważniejsze było prawidłowe wykonanie pomiarów. To pozwoliło nam idealnie dopasować projekty do naszych kształtów ciała 🙂 Dzięki temu przygotowałyśmy manekiny, które pomogły nam w modelowaniu biustonoszy według indywidualnych projektów.

Niektóre z nas musiały wykazać się inwencją i pomysłowością 🙂

…..Pamiętacie artykuł o zdejmowaniu miar z ludzkiego ciała? Jeśli nie zajrzyjcie TUTAJ. Wspominałam tam o dwóch bardzo ważnych wymiarach – opx i opp (obwód klatki piersiowej mierzony przez brodawki piersiowe, oraz obwód pod biustem). Są one o tyle istotne, że różnica między nimi określa nam wielkość miseczki. Poniższa tabelka ilustruje występujące zależności pomiędzy wymiarami.

Co więcej, pomiarów tych należy dokonywać w pozycji lekko pochylonej, na wydechu. Dodatkowo obwód pod biustem zaokrągla się do piątki lub dziesiątki w części dziesiątej liczby w dół i odejmuje 5 cm. Na przykład jeśli nasz obwód wynosi 73 cm to oczekiwany wymiar równa się 65 cm. Podczas przymiarek warto wiedzieć, że stanik powinien być dopasowany w obwodzie po zapięciu go na pierwszej haftce. W miarę noszenia, czyszczenia materiał okalający nasze ciało ulega licznym deformacjom. Dzięki kolejnym zapięciom możemy regulować obwód biustonosza. Kolejnym ważnym punktem jest właśnie czyszczenie. Najlepiej używać miękkiej szczoteczki i płynu do płukania. Należy zrezygnować z prania w pralce, nawet jeśli używamy specjalnych woreczków. To pomoże zachować dobrą jakość naszej bielizny na dłużej.

Czy przy zakupie biustonosza zwróciłyście uwagę na kształt fiszbin? Jak się okazuje jest on bardzo istotny. Fiszbiny powinny być lekko odchylone względem pachy na zewnątrz, a nie jak często bywa zaokrąglone. Uchroni nas to przed dokuczliwym „wbijaniem się” drutów podczas użytkowania.

Po wykładzie teoretycznym przyszedł czas na działanie. Miałyśmy możliwość wyboru materiałów spośród wielu propozycji. Dzięki temu każda z uczestniczek znalazła coś dla siebie, coś co wyrażało jej styl i nadało niepowtarzalnego charakteru naszym projektom. Ja znalazłam przepiękną żakardową tkaninę, która ujęła mnie beżowo-turkusowym przejściem kolorystycznym. Wykorzystałam ją jako stabilizację w moim projekcie. Na resztę biustonosza wybrałam materiał dużo bardziej elastyczny. A do wykończenia brzegów ozdobną delikatną gumkę.  Na papierze przypiętym do manekina zaprojektowałam cięcia. Po ściągnięciu rysunku, rozcięłam w go w wyznaczonych miejscach. Dodatkowo wprowadziłam kilka rozcięć w celu stworzenia płaskiego wykroju, które następnie skorygowałam. Ustaliłam dodatki na szwy mając na uwadze sposób wykończenia danej krawędzi.

…..Odszyłam próbną miseczkę. Z pomocą pani Joanny poprawiłyśmy szablony według obserwacji podczas przymiarki. Pozostało odszyć biustonosz. Każda z uczestniczek kursu mogła liczyć na pomoc. Wszystkie ukończyłyśmy zadanie niezależnie od poziomu umiejętności obsługi maszyny do szycia. Co więcej, nasze dzieła mogłyśmy zabrać ze sobą do domu i cieszyć się ich użytkowaniem. Gorąco polecam ten kurs, równocześnie zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą kursów Fabryki Stylu. Znakomity poziom merytoryczny i dostęp do ciekawych surowców gwarantuje pełnie satysfakcji.

…..Oprócz wiedzy dotyczącej projektowania i szycia dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek. Jedną z nich była anegdota dotycząca historii… stringów. Podobno wszystko zaczęło się w latach 30 w Stanach Zjednoczonych, kiedy to wprowadzono zakaz występowania nago tancerkom 🙂

Od lewej pani Oliwia Drochlińska (Fabryka Stylu), ja i pani Joanna Misztela

Pozdrawiam MJ

2 komentarze

 • Margita

  cześć, z zaciekawieniem czytam Twojego bloga dziś ale tylko w tym artykule o profesjonalnym warszacie szycia bielizy. Pędzę zaalarmować że nie widać tu zdjęć, są całkowicie nie dostępne. Z chęcią je obejrzę. Pozdrawiam serdecznie

  • myou

   Dziękuję za zwrócenie uwagi, to przez przenoszenie strony, nie wszystko udało mi się wyłapać 🙂 Zdjęcia już zostały dodane.
   Zapraszam do lektury i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *